• 30 آبان 1398
اخبار و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی شهرستان آران و بیدگل

قارچ های سمی را بشناسید

  • 9 اردیبهشت 1398
  • 86بازدید

بعد از سیلابهای اخیر، شاهد رشد خطرناک قارچ های سمی در مناطق سیل زده کشور هستیم. این مقاله به شناسایی ویژگی های قارچ های سمی و تفاوت آنها با قارچ های خوراکی می پردازد.

ویژگی‌های رایج شناسایی «قارچ سمی آمانیتا» را در این گزارش معرفی کرده‌ایم. این لیست به هیچ وجه در همه مواقع یکسان نیست! آب و هوا و دیگر عوامل محیطی می‌توانند شکل قارچ را تغییر دهند و شناسایی آن را دشوار کند. پس لطفا به یاد داشته باشید که این فقط یک راهنما برای تکمیل یادگیری است که باید از طریق کتاب‌ها و به ویژه کارشناسان هدایت شود.

آمانیتا به صورت یک دکمه کوچک و به شکل یک تخم مرغ رشد می‌کند. خارج از «تخم مرغ» در واقع یک لایه از بافت اطراف قارچ به عنوان «کلاهک سراسری» شناخته شده است. اغلب اوقات یک «کلاهک جزئی» نیز وجود دارد که یک لایه از بافت است که فقط قارچ را پوشش می‌دهد؛ قبل از اینکه قارچ به اندازه کافی بزرگ شود تا هاگ تولید کند. در نهایت این کلاهک‌ها هنگامی ‌که قارچ رشد می‌کند شکافته می‌شوند.

زمانی‌که آمانیتا جوان است به راحتی با قارچ‌های سفید معمولی اشتباه گرفته می‌شوند. به همین دلیل است که باید شکم قارچ سفید را باز کنید و مطمئن شوید که درون آن جامد است. پیدا کردن تیغه‌های لامل در قارچ نشان می‌دهد که این یک قارچ خوراکی نیست و احتمالا یک آمانیتای مرگبار است.

در حالی‌که همه آمانیتاها کشنده نیستند، برخی از آنها شامل آمینیتین بسیار سمی هستند. گفته می‌شود که آمینیتین مرگبارترین سم قارچی است.

ویژگی‌های رایج این قارچ‌های سمی که به شما کمک می کند آنها را شناسایی کنید:

۱٫ برآمدگی روی کلاهک: به «تکه‌های رنگی» در سمت راست تصویر بالا توجه کنید. اینها باقی‌مانده کلاهک سراسری است که قارچ را در زمانی‌ که جوان است احاطه کرده‌اند. گاهی اوقات این تکه‌ها بیشتر شبیه ردیفی از نقطه‌های بزرگ هستند.

۲٫ کلاهک این قارچ به شکل سایبان یا چتر است: هر یک از تصاویری که در اینجا می‌بینید یک نمونه خوب از چگونگی شکل کلاه آمانیتا است، مانند یک U وارونه محدب.

 ۳٫ وجود یک فنجان گرد یا کیسه‌ای در اطراف پایه قارچ علامت دیگر شناسایی این نوع قارچ است. این فنجان گرد «ولوا» نامیده می‌شود. این قسمت اغلب زیرزمین است بنابراین شما ممکن است مجبور شوید به آرامی قارچ را از خاک بیرون بکشید تا آن را ببینید.

۴٫ یک چاپ سفید از هاگ: هنگامی که یک کلاه آمانیتا را روی یک ورق کاغذ رنگی تیره قرار دهید، اغلب اثر سفید رنگ هاگ قابل مشاهده است.

۵٫ حضور یک حلقه در اطراف ساقه: این حلقه، جایی است که کلاهک جزئی به ساقه متصل است. قارچ سفید را در عکس ببینید، این حلقه کاملا واضح است.

۶٫ وجود تیغه‌های لامل نازک و سفید بیانگر سمی بودن قارچ است. قسمت زیرین عکس، تیغه‌های لامل را نشان می‌دهد.

آمانیتا معمولا در فصل تابستان و پاییز ظاهر می‌شود. آنها در زمین‌های جنگلی رشد می‌کنند و بسیار معمول هستند.

 

علائم مسمومیت با قارچ

منبع

derang

نظرات

نام:
ایمیل:
نظر شما:

مطالب مرتبط