• 30 آبان 1398
اخبار و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی شهرستان آران و بیدگل

نام گذاری

  • 4 اردیبهشت 1398
  • 141بازدید

تکامل فرهنگ ها به یکباره رخ نمی دهد و طي مراحل پي در پي صورت می گیرد. در این میان تغییر و تحولات انتخاب نام یا همان نام گزینی نیز ناشی از تغییر و تحولات فرهنگی است. نام‌ها در الگو سازی و تکوین شخصیت انسان‌ها سهم بسزایی دارند. نام‌های نیکو می‌توانند الگوهای مطلوبی را در فرد ایجاد کنند، چنان که نام‌های زشت و نکوهیده و تحقیرآمیز گاه فرد را دچار مشکلاتی شخصی و اجتماعی می کنند.

در ارتباط با تغییر و تحولات نام گزینی عوامل متعددی می‌توانند دخیل می‌باشند از جمله جدید بودن، به روز بودن و دفاع از نوآوري که به عنوان يك هنجار اجتماعی جدید پذيرفته شده است. به عبارت ديگر اگر در گذشته افراد از انتخاب اسامي ناشناخته پرهيز مي‌كردند، اكنون با علاقه دنبال اسامي جديد و نو مي‌گردند و حتي از تك بودن نام هم استقبال مي‌كنند. به طور خاص شاهد ظهور انتخاب اسامی جدیدی در بین والدین نسل جدید هستیم. عموماً دلیل اصلی از انتخاب نام‌هایی که برای فرزندان خود برمی گزینند را تک و منحصر به فرد بودن و اینکه شخص دیگری در بین افراد آشنا و فامیل به این نام نباشد می‌دانند.

سرعت تغییر و تحولات جهانی در ایجاد تغییرات فرهنگی در جامعه ما اثر مهمی دارد و موجب تغییر در نوع نگرش‌ها و ارزش‌ها می شود. امروزه شاهد آن هستیم که مهم‌ترین این تحولات جهانی یعنی روند جهانی شدن و رشد سریع رسانه های ارتباطی و به تبع آن یکپارچه شدن فرهنگ جهانی، بر سرعت این تغییر فرهنگی افزوده است. مناسبات ذاتی رسانه که می گوید رسانه ها اکثراً در اختیار صاحبان قدرت و ثروت هستند؛ چنانچه شاهد آن هستیم در طبقات اجتماعی بالاتر که عموماً رسانه تعلق خاصی برای ترویج سبک زندگی این قشر دارد، نام‌هایی برای نام گذاری کودکان انتخاب می شود که از ریشه‌ی اصیلی برخوردار نیستند، در حالی که خود می گویند و معتقدند که اسامی انتخابی شان ریشه در فرهنگ ایران دارد حال آنکه با ترکیبات جدیدی که ایجاد شده و دست‌کاری نام‌ها، می‌توان گفت که این نام‌ها اعتباری چندانی در فرهنگ ایرانی ندارند. هرچند برخی تنها به دلیل خلق زیبایی در نامگذاری، برای انتخاب نام از نوعی نوع آوری و تجدد استفاده می‌کنند.

افزون بر این صاحبنظران به نقش سواد و تحصیلات و آشنا شدن با تنوع و تغییرات سریع دنیای مدرن در انتخاب نام‌های جدید اشاره می‌کنند و معتقدند نسل تحصیل کرده می‌خواهد تنوع نام‌ها را تجربه کند. کما اینکه انتظار می‌رود با بالا رفتن سطح تحصیلات، آگاهی افزایش یافته و با دلایل قانع کننده علمی و منطقی شایسته ای مبادرت به انتخاب نام مناسب داشته باشد. به طور مثال از فرد تحصیل کرده انتظار می‌رود در اصول و احکام دینی خود بیشتر تأمل کند و به اهمیت نام نیک نهادن بر فرزند خویش بیشتر از سایرین ارج نهد.

باید اذعان داشت روند و حرکت جدیدی به سمت و سوی تغییرات نام گزینی و کاسته شدن از نقش مذهب در انتخاب نام در بین والدین نسل حاضر دیده می‌شود، لازم به ذکر است که تغییر و تحول مذکور هرچند آهسته و کند، ولی در جریان است. و این یادداشت زنگ هشداری برای این مدعا است که نقش باورهای مذهبی در انتخاب نام به سمت تغییراتی سوق داده می‌شود و خانواده ها ترجیح می‌دهند نام انتخابی برای فرزندشان جنبه‌ی انحصاری داشته باشد تا اینکه وجهه مذهبی داشته باشد و نکته دیگر اینکه الگویی در میان لایه های اجتماعی از قبیل نوع خانواده، تحصیلات افراد، گروه دوستان و رسانه های نوین ارتباطی در روند این تغییرات نقش بسزایی داشته‌اند و شاهد تغییرات نامحسوسی در این زمینه هستیم. همچنین بنا بر آنچه از منظر اندیشمندان اجتماعی مطرح شده بهتر است به نقش ارزش‌ها و نگرش‌ها در تغییرات اجتماعی نیز اشاره داشت؛ یعنی باید تغییرات نام گذاری را ناشی از دگرگونی اندیشه و ارزش‌ها دانست .

در مجموع باید گفت هرچند كه همه تغييرات اجتماعي برجسته و مهم نيستند و بسياري از تغييرات اجتماعي زودگذر و داراي محدوده زماني ناچيزي هستند به طوري كه اكثريت افراد جامعه را در بر نمي‌گيرند، ولی نباید از اهمیت نام گزینی غافل شد چرا که باید گفت نام، گویای هویت فردی و اجتماعی برای هر فرد است و دارای اهمیت است و انتخاب نام شایسته و نیکو هم معرف هویت انسان است و هم معرف شخصیت انسان. و نکته آخر اینکه حفظ نام نیکو به احیا دین و الگوگزینی مناسب از شخصیت‌های دینی منجر می شود و در زندگی فردی و اجتماعی افراد تأثیر گذار است.

 

امیرحسین رمضانی

کارشناس ارشد ارتباطات

نظرات

نام:
ایمیل:
نظر شما:

مطالب مرتبط