• 25 شهریور 1398
اخبار و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی شهرستان آران و بیدگل

دیدار اعضای شورای شهر با اصحاب رسانه

  • 28 فروردین 1398
  • 57بازدید

اعضای شورای اسلامی شهر با جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار که در محل سالن شورای شهر برگزار شد، ریاست شورا گزارشی از فعالیتهای صورت گرفته از سال قبل و برنامه های سال جاری شورا را ارائه داد، سپس خبرنگاران سوالهای خود را مطرح کردند و اعضای شورا به این سوالات پاسخ دادند. در ادامه به بیان روند این جلسه و صحبت های مطرح شده توسط اعضای شورا پرداخته می شود.
در ابتدای این جلسه صالحی ریاست شورا، به ارائه گزارشی از طرح ها و  برنامه های صورت گرفته شورا از جمله برنامه مالی و درآمدی شورا و طرح ریزی بودجه در سالهای فعالیت شورا پرداخت.
در ادامه خبرنگاران و خبرگزاری ها به بیان سوالات خود پرداختند. پرسش از طرح پیشنهادی استان اصفهان شمالی، سرانجام وضعیت بازار هادی، نحوه بودجه بندی فرهنگی در شورا، گردشگری در مرنجاب و توسعه شرکت فولاد کویر از جمله سوالات مطرح شده توسط خبرنگاران بود.
صالحی در پاسخ به وضعیت بازار هادی به بیان سابقه مشکل پیش آمده برای مالکیت مغازه های بازار هادی پرداخت. وی بیان داشت طرح ایجاد و توسعه بازار هادی و واگذاری مغازه ها از اوایل دهه 60 کلید خورده و به مرور تکمیل گردیده و نهایتاً 48 مغازه واگذار گردیده ولی تا کنون سند مالکیت بابت این مغازه ها صادر نگردیده است. شخصی به نام اصفهانیان از سال 92 با ارائه سند، ادعای مالکیت زمین 8 مغازه این بازار را داشته و توانسته در محاکم قضایی اصفهان حکم تخریب این 8 مغازه را بگیرد. وی ادعای خسارت یک میلیارد و سیصد میلیون تومانی به اضافه اجرت المثل برای عدم تخریب مغازه ها را داشت که نهایتاً پس از تلاش های بی وقفه همه اعضای شورا و جلسات مکرر و رایزنی های گسترده با مالک و پیگیری اعضا، این مساله با پرداخت یک میلیارد تومان و بخشش اجرت المثل و مابقی خسارت، به طور کامل حل شد و مغازه ها پس از چند هفته امروز فک پلمپ شدند و بازار روال عادی خود را از سر می گیرد. یوسفیان در ادامه توضیحات بازار هادی، با بیان پیگیری های مستمر و تلاش های انجام شده توسط شورا در هفته های انتهایی سال 97 و ابتدایی سال 98، حفظ آرامش و امنیت روانی شهروندان و کسبه شهر را وظیفه شورا و از جمله دلایل به سرانجام رساندن این مساله دانست.
صالحی در پاسخ به سوال سرانجام استان اصفهان شمالی، سرانجام آن را فراتر از استان اصفهان و در اختیار نهاد های تصمیم گیر کشوری دانست. در ادامه اکرمیان به بیان محاسن این طرح پرداخت. وی جمعیت بالای کلان شهر اصفهان و مشکلات آن و عدم توانایی رسیدگی مسئولان استانی به نواحی دور از مرکز استان، هزینه بالای حق ماموریت نهادهای دولتی از حاشیه به مرکز اصفهان و همچنین پایین بودن نرخ بیکاری در شمال استان به نسبت کل استان و استفاده از این ظرفیت را از جمله محاسن این طرح برشمرد.
در ادامه این دیدار قندانی به بیان فعالیت های صورت گرفته در زمینه امور فرهنگی پرداخت. کمک به کتابخانه ها، کمک به کانون های فرهنگی-مذهبی و فعالیتهای مختلف آنها، کارگاههای معضلات اجتماعی و همچنین حمایت از پایگاههای اجتماع محور محلات از جمله اقدامات شورا برای توسعه فرهنگی برشمرد. وی مهمترین فعالیت شورای اسلامی شهر آران و بیدگل برای حفظ و احیای هویت شهر را تشکیل کمیسیون تخصصی برای احیای زبان باستانی شهر یا همان «زبان دِهی» با استفاده از جمع آوری لغات و ضرب المثل ها و برگزاری کلاس های آموزشی زبان دهی برشمرد.
بابازاده در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر وضعیت توسعه شرکت فولاد کویر، توجه به شاخصه های توسعه پایدار را شرط این پروژه دانست. وی با بیان اینکه تیمی از نخبگان آران بیدگلی ساکن در شهرستان و دیگر شهر ها و حتی خارج از کشور در حال مطالعه و بررسی مسائل زیست محیطی و مصرف آب این پروژه هستند خاطر نشان کرد که مسائل زیست محیطی فقط مربوط به ما نیست و مربوط به آیندگان است و خط قرمز شوراست و از همه ظرفیت ها و توان شورا برای رعایت این موارد استفاده خواهد شد.
در ادامه این دیدار مفیدی با بیان ظرفیت های صنعت شهرستان، اقبال سرمایه گذاران کشور برای ورود به شهرک های سلیمان و هلال برای سرمایه گذاری را یک فرصت توسعه برای شهرستان دانست که به دلایل مختلف از جمله کمبود زمین کارگاهی مناسب، امکان بهره برداری از آن در حال حاضر میسر نیست.
رمضانی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه در شرایط خاص اقتصادی کشور به خاطر تحریم ها و جبران خسارات سیل اخیر برنامه شورا چیست گفت: انگیزه بخشیدن به سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در دوره رونق اقتصادی موجب ادامه انگیزه وی برای ادامه کار در دوره رکود می شود. وی با بیان اینکه توجه صرف به شاخص های اقتصادی و غافل ماندن از شاخص های توسعه فرهنگی اجتماعی موجب عقب گرد شاخص اقتصادی در بلند مدت می شود. وی با بیان دغدغه های اعضای شورا برای کمک به مباحث فرهنگی اجتماعی به ذکر مواردی از این دست پرداخت.
در پایان این جلسه بابازاده به بیان جایگاه اصحاب رسانه و اهمیت اطلاع رسانی پرداخت و به بیان تلاش های شورا برای حل و فصل پرونده های مسکوت مانده و میراث به جامانده از گذشته و حل و فصل آنها پرداخت و حل و فصل آنها را از جمله افتخارات شورای پنجم برای خدمت به مردم و شهر آران و بیدگل عنوان کرد. وی مسئولیت رسانه های شهرستان را اطلاع رسانی درست برای جلوگیری از به وجود آمدن موج شایعات در فضای مجازی عنوان کرد و از رسانه ها برای این مهم استمداد طلبید.
 

نظرات

نام:
ایمیل:
نظر شما:

مطالب مرتبط